Hvad koster det egentlig, når medarbejderne trykker på knappen? Prisen pr. kop afhænger af tre ting: råvarerne, selve automaten og hvor mange kopper I drikker om dagen. Her viser vi, hvordan I kan regne det ud – med priser fra vores egen webshop.
Sådan regner I prisen pr. kop
Pris pr. kop = pris pr. kg × gram pr. kop ÷ 1000
Eksempel: Et kakaopulver til 77 kr. pr. kg og en dosering på 21 g giver 77 × 21 ÷ 1000 = ca. 1,62 kr. pr. kop.
Råvarer pr. kop – eksempler
| Drik | Råvare og dosering | Pris pr. kop |
|---|---|---|
| Kaffe (instant) | Laqtia frysetørret kaffe, ca. 2 g (240 kr./kg) | ca. 0,48 kr. |
| Espresso af bønner | ca. 9 g kaffebønner – regnet med bønner til 160 kr./kg | ca. 1,44 kr. |
| Cappuccino af bønner | Espresso som ovenfor + 5–6 g Laqtia skummetmælkspulver (66 kr./kg) | ca. 1,80 kr. |
| Café latte (instant mix) | Laqtia Café Latte, 20–22 g (42–52 kr./kg) | ca. 0,90–1,10 kr. |
| Kakao | Laqtia L’Chokolade, 20–22 g (77 kr./kg) | ca. 1,60 kr. |
| Chai latte | Laqtia Chai Latte, ca. 13 g (64 kr./kg) | ca. 0,85 kr. |
Priserne er vores webshoppriser ekskl. moms i september 2026 og kan ændre sig. Doseringen for Laqtia-produkterne er producentens anbefaling. For espresso og instantkaffe har vi brugt almindelige anbefalinger: ca. 9 g kaffe til en enkelt espresso og ca. 2 g instantkaffe til en kop på 150 ml. Kopper, sukker og omrørere kommer oveni.
Hvad koster selve automaten pr. kop?
Automaten skal også tjene sig hjem. Et eksempel: En Azkoyen Vitro S1 Espresso koster 16.000 kr. ekskl. moms og kan lave op til 60 kopper om dagen. Hvis vi fordeler prisen over fem år med ca. 220 arbejdsdage om året, ser det sådan ud:
| Kopper om dagen | Automat pr. kop |
|---|---|
| 20 | ca. 0,73 kr. |
| 40 | ca. 0,36 kr. |
| 60 | ca. 0,24 kr. |
Hertil kommer service, vandfilter og strøm. Jo flere kopper I drikker, jo mindre koster automaten pr. kop.
Et samlet eksempel
Et kontor drikker 40 kopper om dagen på en Vitro S1 – halvdelen espresso og halvdelen cappuccino, begge af bønner. Så koster råvarerne i gennemsnit ca. 1,60 kr. pr. kop, og automaten ca. 0,36 kr. pr. kop. Det giver ca. 2 kr. pr. kop før service og strøm.
Gode råd
- Vælg automat efter forbruget. En for stor automat gør hver kop dyrere. En for lille automat bliver hurtigt slidt.
- Hold øje med doseringen. Et par gram mere eller mindre pr. kop betyder meget over et år.
- Tænk service med fra start. Se vores serviceaftaler.
Vil I have et regnestykke for jeres egen arbejdsplads, så skriv til os. Læs også vores guide til valg af salgsautomat.